





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,117 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,838 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-243-495 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#102 1619 Manning Avenue
| Sold Price: | $951,428 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3114766 |
| Distance: | 232 m |
#10 3320 Ulster Street
| Sold Price: | $888,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,593 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108484 |
| Distance: | 386 m |
#7 3440 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3066304 |
| Distance: | 474 m |
1648 St. Albert Avenue
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,637 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,944 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3076719 |
| Distance: | 773 m |
#13 1370 Riverwood Gate
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,673 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3097343 |
| Distance: | 910 m |
#49 1370 Riverwood Gate
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,708 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3087199 |
| Distance: | 910 m |
#101 1619 Manning Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108632 |
| Distance: | 230 m |
#102 1625 Manning Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119276 |
| Distance: | 238 m |
#10 1731 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2025-Feb-08 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 470 |
| MLS® Number: | R2965968 |
| Distance: | 429 m |
#3 1750 Salisbury Avenue
| Asking Price: | $1,068,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110314 |
| Distance: | 500 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,093,000 | $1,093,000 | +0.8% |
| 2024 | $0 | $1,084,000 | $1,084,000 | -7.0% |
| 2023 | $0 | $1,165,000 | $1,165,000 | +15.2% |
| 2022 | $0 | $1,011,000 | $1,011,000 | +23.6% |
| 2021 | $0 | $818,000 | $818,000 | - |