






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,821 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,288 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-072-414 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1247 Tamarack Place
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3103348 |
| Distance: | 214 m |
1214 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111530 |
| Distance: | 244 m |
1167 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,112,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3096815 |
| Distance: | 419 m |
1175 Blue Heron Crescent
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,880 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3091360 |
| Distance: | 704 m |
1732 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,133,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3069455 |
| Distance: | 942 m |
1952 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,884 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106166 |
| Distance: | 1.3 km |
#14 1108 Riverside Close
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109584 |
| Distance: | 913 m |
1868 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $1,149,890 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121864 |
| Distance: | 1.1 km |
1857 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,099 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119978 |
| Distance: | 2.1 km |
1810 Taylor Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,949 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085078 |
| Distance: | 2.3 km |
1976 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 117 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125675 |
| Distance: | 2.3 km |
1939 Connaught Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,093 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,508 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120888 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,226,000 | $181,000 | $1,407,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,268,000 | $191,000 | $1,459,000 | +3.4% |
| 2024 | $1,200,000 | $211,000 | $1,411,000 | +1.5% |
| 2023 | $1,184,000 | $206,000 | $1,390,000 | +3.3% |
| 2022 | $1,141,000 | $204,000 | $1,345,000 | +38.2% |
| 2021 | $773,000 | $200,000 | $973,000 | - |