







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,846 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,160 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,682 sqft) |
| Land Frontage | 49.06 ft |
| Land Dimensions | 49.06 x 95.13 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-148-709 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1312 Western Place
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113928 |
| Distance: | 127 m |
1479 Elinor Crescent
| Sold Price: | $1,132,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,768 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,068 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3072353 |
| Distance: | 342 m |
2122 Anita Drive
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,735 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3095760 |
| Distance: | 959 m |
1638 Western Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3066465 |
| Distance: | 1.0 km |
1710 Western Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114178 |
| Distance: | 1.1 km |
#19 2381 Argue Street
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $438 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,559 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3075375 |
| Distance: | 1.2 km |
2653 Klassen Court
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122517 |
| Distance: | 0 m |
1249 Royal Court
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117318 |
| Distance: | 288 m |
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 310 m |
1470 June Crescent
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127715 |
| Distance: | 344 m |
1507 Elinor Crescent
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112758 |
| Distance: | 410 m |
1128 Fraserview Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,021 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,385 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098466 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,228,000 | $221,000 | $1,449,000 | -8.5% |
| 2024 | $1,329,000 | $255,000 | $1,584,000 | +2.9% |
| 2023 | $1,292,000 | $247,000 | $1,539,000 | +17.2% |
| 2022 | $1,123,000 | $190,000 | $1,313,000 | +28.6% |
| 2021 | $834,000 | $187,000 | $1,021,000 | +5.1% |
| 2020 | $779,000 | $192,000 | $971,000 | - |