







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,323 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,258 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,735 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-976-244 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
2115 Audrey Drive
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3117822 |
| Distance: | 59 m |
1638 Western Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3066465 |
| Distance: | 249 m |
1710 Western Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114178 |
| Distance: | 281 m |
1648 Scarborough Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,001 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3072032 |
| Distance: | 285 m |
1558 Shaughnessy Street
| Sold Price: | $1,258,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,077 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3072323 |
| Distance: | 510 m |
1441 Delia Drive
| Sold Price: | $1,349,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058233 |
| Distance: | 516 m |
1568 Pitt River Road
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,069 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,042 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084689 |
| Distance: | 333 m |
1960 Cameron Avenue
| Asking Price: | $1,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,137 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127547 |
| Distance: | 604 m |
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 664 m |
1939 Connaught Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,093 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,508 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120888 |
| Distance: | 669 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,363,000 | $40,600 | $1,403,600 | -1.8% |
| 2025 | $1,387,000 | $42,400 | $1,429,400 | +0.8% |
| 2024 | $1,372,000 | $46,300 | $1,418,300 | +6.0% |
| 2023 | $1,289,000 | $48,900 | $1,337,900 | +7.8% |
| 2022 | $1,191,000 | $50,100 | $1,241,100 | +29.7% |
| 2021 | $907,000 | $49,900 | $956,900 | - |