















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,296 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 686 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-317-067 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#105 2435 Welcher Avenue
| Sold Price: | $369,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 710 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3047550 |
| Distance: | 250 m |
#103 2231 Welcher Avenue
| Sold Price: | $413,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $293 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 645 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3078388 |
| Distance: | 264 m |
#209 2401 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $370,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 631 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3080616 |
| Distance: | 333 m |
#307 2335 Whyte Avenue
| Sold Price: | $412,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $313 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 773 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069048 |
| Distance: | 377 m |
#108 2055 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $334,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 592 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111052 |
| Distance: | 1.2 km |
#203 2036 Coquitlam Avenue
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 639 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3076640 |
| Distance: | 1.2 km |
#414 2343 Atkins Avenue
| Asking Price: | $419,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $254 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 517 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123495 |
| Distance: | 103 m |
#114 2468 Atkins Avenue
| Asking Price: | $399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $287 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 614 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114627 |
| Distance: | 310 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $370,700 | $370,700 | +0.0% |
| 2025 | $0 | $370,600 | $370,600 | +2.8% |
| 2024 | $0 | $360,600 | $360,600 | -0.3% |
| 2023 | $0 | $361,700 | $361,700 | +43.1% |
| 2021 | $0 | $252,700 | $252,700 | +4.2% |
| 2020 | $0 | $242,600 | $242,600 | - |