































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,867 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 921 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 023-420-499 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#404 1655 Grant Avenue
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $346 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3074009 |
| Distance: | 71 m |
#202 1650 Grant Avenue
| Sold Price: | $537,099 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 935 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3070121 |
| Distance: | 90 m |
#402 1558 Grant Avenue
| Sold Price: | $598,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,146 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3074541 |
| Distance: | 250 m |
#106 1955 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $475,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $381 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 817 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3064890 |
| Distance: | 679 m |
#112 1966 Coquitlam Avenue
| Sold Price: | $400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $294 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 833 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069158 |
| Distance: | 697 m |
#213 1999 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,032 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3049125 |
| Distance: | 740 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $500,000 | $500,000 | -3.3% |
| 2024 | $0 | $517,000 | $517,000 | -0.6% |
| 2023 | $0 | $520,000 | $520,000 | +15.3% |
| 2022 | $0 | $451,000 | $451,000 | +8.2% |
| 2021 | $0 | $417,000 | $417,000 | +3.2% |
| 2020 | $0 | $404,000 | $404,000 | - |
#111 1655 Grant Avenue
| Asking Price: | $459,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-02 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 782 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3041944 |
| Distance: | 71 m |
#208 1650 Grant Avenue
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $471 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 849 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122162 |
| Distance: | 90 m |