



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,755 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 569 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 027-297-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#412 1969 Westminster Avenue
| Sold Price: | $464,500 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 660 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3081647 |
| Distance: | 781 m |
#203 2036 Coquitlam Avenue
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 639 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3076640 |
| Distance: | 845 m |
#108 2055 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $334,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 592 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111052 |
| Distance: | 914 m |
#214 2160 Grant Avenue
| Sold Price: | $506,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 695 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108448 |
| Distance: | 984 m |
#208 2160 Grant Avenue
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3076555 |
| Distance: | 984 m |
#404 2160 Grant Avenue
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $189 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 433 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3064993 |
| Distance: | 984 m |
#301 1519 Grant Avenue
| Asking Price: | $399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3107036 |
| Distance: | 269 m |
#111 1969 Westminster Avenue
| Asking Price: | $449,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 657 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079545 |
| Distance: | 781 m |
#110 2160 Grant Avenue
| Asking Price: | $515,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102342 |
| Distance: | 984 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $496,000 | $496,000 | -1.2% |
| 2025 | $0 | $502,000 | $502,000 | +3.5% |
| 2024 | $0 | $485,000 | $485,000 | +4.3% |
| 2023 | $0 | $465,000 | $465,000 | +14.3% |
| 2022 | $0 | $407,000 | $407,000 | +20.5% |
| 2021 | $0 | $337,800 | $337,800 | +3.7% |
| 2020 | $0 | $325,700 | $325,700 | - |