




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,417 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,845 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,016 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-619-927 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1598 Manning Avenue
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,348 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3087925 |
| Distance: | 816 m |
3235 Fox Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,315 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,184 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3070397 |
| Distance: | 1.4 km |
1081 Lincoln Avenue
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,952 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3038723 |
| Distance: | 2.1 km |
2473 Nile Gate
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,435 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3093236 |
| Distance: | 2.2 km |
3028 Quadra Court
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3096200 |
| Distance: | 2.2 km |
3382 Darwin Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,269 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,537 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079582 |
| Distance: | 2.3 km |
1869 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,742 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111477 |
| Distance: | 378 m |
3451 Liverpool Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,012 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127016 |
| Distance: | 868 m |
3268 Vincent Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,015 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114296 |
| Distance: | 871 m |
2515 Battistoni Place
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,953 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110465 |
| Distance: | 1.1 km |
1736 Pekrul Place
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,468 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092983 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,105,000 | $213,000 | $1,318,000 | -4.1% |
| 2025 | $1,148,000 | $227,000 | $1,375,000 | -0.1% |
| 2024 | $1,148,000 | $228,000 | $1,376,000 | +2.9% |
| 2023 | $1,116,000 | $221,000 | $1,337,000 | +12.0% |
| 2022 | $967,000 | $227,000 | $1,194,000 | +25.2% |
| 2021 | $733,000 | $221,000 | $954,000 | - |