
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,662 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,539 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,295 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 169.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-258-721 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1861 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,273,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,614 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3118393 |
| Distance: | 96 m |
3960 Robin Place
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,383 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073748 |
| Distance: | 499 m |
3256 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3086806 |
| Distance: | 735 m |
1261 River Drive
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $137 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,748 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,506 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3050619 |
| Distance: | 777 m |
3237 Mayne Crescent
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,871 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3087937 |
| Distance: | 794 m |
3220 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107644 |
| Distance: | 911 m |
4067 Sefton Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,240 sqft |
| Price / SqFt: | $1,290 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,090 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118847 |
| Distance: | 484 m |
1884 Bluff Way
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,728 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116772 |
| Distance: | 507 m |
1230 Bluff Drive
| Asking Price: | $1,048,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,219 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,742 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095799 |
| Distance: | 538 m |
3803 Wellington Street
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,305 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105244 |
| Distance: | 540 m |
1231 River Drive
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $135 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,832 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128738 |
| Distance: | 576 m |
1965 Flynn Crescent
| Asking Price: | $1,060,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,787 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,061 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127798 |
| Distance: | 684 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,314,000 | $75,000 | $1,389,000 | -8.8% |
| 2025 | $1,447,000 | $76,700 | $1,523,700 | -1.0% |
| 2024 | $1,457,000 | $81,500 | $1,538,500 | +5.3% |
| 2023 | $1,377,000 | $83,900 | $1,460,900 | +13.2% |
| 2022 | $1,197,000 | $93,200 | $1,290,200 | +35.7% |
| 2021 | $899,000 | $51,500 | $950,500 | - |