




This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,255 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,880 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,243 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 124.9 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-523-803 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,312,000 | $41,100 | $1,353,100 | +0.4% |
| 2023 | $1,304,000 | $44,300 | $1,348,300 | +10.5% |
| 2022 | $1,176,000 | $44,300 | $1,220,300 | +33.6% |
| 2021 | $869,000 | $44,600 | $913,600 | - |
1648 Scarborough Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,001 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3072032 |
| Distance: | 744 m |
1847 Rodger Avenue
| Sold Price: | $1,253,750 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,897 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,910 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3111248 |
| Distance: | 949 m |
2168 Central Avenue
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,213 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,988 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3106672 |
| Distance: | 980 m |
2122 Anita Drive
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,735 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3095760 |
| Distance: | 1.0 km |
1638 Western Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3066465 |
| Distance: | 1.1 km |
1528 Eastern Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,412 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3060921 |
| Distance: | 1.1 km |
1791 Langan Avenue
| Asking Price: | $1,189,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,243 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124272 |
| Distance: | 0 m |
1810 Taylor Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,949 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,250 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3085078 |
| Distance: | 225 m |
1760 Pekrul Place
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116549 |
| Distance: | 264 m |
1941 Langan Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,537 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123817 |
| Distance: | 276 m |
1976 Warwick Avenue
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 117 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125675 |
| Distance: | 359 m |
1939 Connaught Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,093 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,508 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120888 |
| Distance: | 393 m |