







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,269 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,337 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,670 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 115 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-262-035 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1819 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,785 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3099244 |
| Distance: | 107 m |
3887 Robin Place
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,868 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103632 |
| Distance: | 495 m |
3848 Clematis Crescent
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3086624 |
| Distance: | 519 m |
3958 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058397 |
| Distance: | 610 m |
3924 Victoria Place
| Sold Price: | $1,248,200 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3063343 |
| Distance: | 704 m |
3254 Mayne Crescent
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3109482 |
| Distance: | 800 m |
1861 Galer Way
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123195 |
| Distance: | 354 m |
3949 Sefton Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,835 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083965 |
| Distance: | 479 m |
3825 Azalea Place
| Asking Price: | $1,369,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,720 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110596 |
| Distance: | 506 m |
1231 River Drive
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $135 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,832 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3128738 |
| Distance: | 595 m |
3409 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,449 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,444 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094329 |
| Distance: | 609 m |
1853 Windermere Avenue
| Asking Price: | $1,414,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,610 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119186 |
| Distance: | 669 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,206,000 | $79,100 | $1,285,100 | -8.9% |
| 2025 | $1,329,000 | $82,100 | $1,411,100 | -1.1% |
| 2024 | $1,338,000 | $89,400 | $1,427,400 | +5.1% |
| 2023 | $1,264,000 | $93,600 | $1,357,600 | +12.5% |
| 2022 | $1,100,000 | $107,000 | $1,207,000 | +36.2% |
| 2021 | $826,000 | $60,500 | $886,500 | - |