





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,221 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,606 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-243-887 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#13 1872 Harbour Street
| Sold Price: | $830,300 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,659 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3067381 |
| Distance: | 667 m |
#43 1355 Citadel Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3100671 |
| Distance: | 785 m |
#42 1207 Confederation Drive
| Sold Price: | $899,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3088187 |
| Distance: | 828 m |
#33 1207 Confederation Drive
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $383 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3077270 |
| Distance: | 828 m |
2158 Sandra Way
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,700 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3076398 |
| Distance: | 881 m |
1436 Pitt River Road
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,832 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,900 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3081602 |
| Distance: | 976 m |
#4 1336 Pitt River Road
| Asking Price: | $856,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | $586 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,788 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102911 |
| Distance: | 737 m |
#36 1207 Confederation Drive
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,681 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127397 |
| Distance: | 828 m |
#15 1818 Harbour Street
| Asking Price: | $900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,448 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108463 |
| Distance: | 846 m |
1145 O'Flaherty Gate
| Asking Price: | $865,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,708 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110376 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $873,300 | $873,300 | -5.2% |
| 2025 | $0 | $921,300 | $921,300 | -8.1% |
| 2024 | $0 | $1,003,000 | $1,003,000 | +9.0% |
| 2023 | $0 | $920,100 | $920,100 | +16.8% |
| 2022 | $0 | $787,700 | $787,700 | +11.5% |
| 2021 | $0 | $706,400 | $706,400 | +6.8% |
| 2020 | $0 | $661,700 | $661,700 | - |