






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,928 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,574 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,564 sqft) |
| Land Frontage | 121.81 ft |
| Land Dimensions | 121.81 x 62 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-337-866 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,162,000 | $35,500 | $1,197,500 | -4.8% |
| 2023 | $1,218,000 | $40,000 | $1,258,000 | +14.8% |
| 2022 | $1,050,000 | $45,500 | $1,095,500 | +34.6% |
| 2021 | $787,000 | $27,100 | $814,100 | +6.6% |
| 2020 | $735,000 | $28,400 | $763,400 | - |
3512 Pearkes Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,346 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076065 |
| Distance: | 480 m |
3960 Robin Place
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,383 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073748 |
| Distance: | 755 m |
1819 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,785 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3099244 |
| Distance: | 1.0 km |
1861 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,273,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,614 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3118393 |
| Distance: | 1.0 km |
1068 Spruce Avenue
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3083016 |
| Distance: | 1.2 km |
1590 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,947 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096073 |
| Distance: | 1.3 km |
1760 Jensen Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,682 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,661 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105685 |
| Distance: | 220 m |
1747 Salisbury Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,682 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3088356 |
| Distance: | 474 m |
1391 Oriole Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,722 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122712 |
| Distance: | 741 m |
2015 Fraser Avenue
| Asking Price: | $1,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,517 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111002 |
| Distance: | 1.1 km |