







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,697 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,375 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,747 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 126 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-457-208 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,178,000 | $24,600 | $1,202,600 | -3.8% |
| 2025 | $1,224,000 | $26,500 | $1,250,500 | -0.2% |
| 2024 | $1,224,000 | $29,000 | $1,253,000 | -7.9% |
| 2023 | $1,329,000 | $31,100 | $1,360,100 | +14.8% |
| 2022 | $1,152,000 | $32,500 | $1,184,500 | +35.3% |
| 2021 | $846,000 | $29,500 | $875,500 | +19.9% |
| 2020 | $699,000 | $30,900 | $729,900 | - |
1780 Pitt River Road
| Sold Price: | $828,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,055 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,340 sqft) |
| Days on Market: | 277 |
| MLS® Number: | R2975950 |
| Distance: | 1.8 km |
3741 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,471 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,665 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3107893 |
| Distance: | 1.8 km |
3960 Robin Place
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,383 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073748 |
| Distance: | 2.3 km |
3027 Firbrook Place
| Sold Price: | $868,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,010 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3057767 |
| Distance: | 2.4 km |
3035 Ashbrook Place
| Sold Price: | $863,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,224 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,625 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3086927 |
| Distance: | 2.4 km |
3256 Dunkirk Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3086806 |
| Distance: | 3.0 km |
1663 Robertson Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,375 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,747 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119391 |
| Distance: | 0 m |
1715 Imperial Avenue
| Asking Price: | $1,229,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,303 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,420 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120794 |
| Distance: | 161 m |
#41 2986 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $148 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,250 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,603 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091752 |
| Distance: | 570 m |
1882 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $1,220,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,090 sqft |
| Price / SqFt: | $1,119 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126355 |
| Distance: | 645 m |
#28 2986 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $928,888 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $151 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,428 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,566 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128458 |
| Distance: | 675 m |
1955 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127234 |
| Distance: | 795 m |