





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,626 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,673 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-099-445 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#49 1370 Riverwood Gate
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,708 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3087199 |
| Distance: | 0 m |
#39 1268 Riverside Drive
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $504 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,613 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3070785 |
| Distance: | 330 m |
#34 1260 Riverside Drive
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,655 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3073043 |
| Distance: | 364 m |
#29 1255 Riverside Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $424 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3076000 |
| Distance: | 366 m |
#126 1055 Riverwood Gate
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $273 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,299 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3081702 |
| Distance: | 633 m |
#106 1055 Riverwood Gate
| Sold Price: | $877,500 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $312 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3112000 |
| Distance: | 633 m |
#52 1370 Riverwood Gate
| Asking Price: | $1,069,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,684 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078387 |
| Distance: | 0 m |
#34 1290 Amazon Drive
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,825 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125463 |
| Distance: | 250 m |
#17 1268 Riverside Drive
| Asking Price: | $878,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121955 |
| Distance: | 330 m |
#62 1055 Riverwood Gate
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $273 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,556 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123025 |
| Distance: | 633 m |
#47 2719 St. Michael Street
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,578 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,105 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107868 |
| Distance: | 787 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,077,000 | $1,077,000 | +3.9% |
| 2025 | $0 | $1,037,000 | $1,037,000 | +5.9% |
| 2024 | $0 | $979,000 | $979,000 | +1.5% |
| 2023 | $0 | $965,000 | $965,000 | +16.1% |
| 2022 | $0 | $831,000 | $831,000 | +21.7% |
| 2021 | $0 | $683,000 | $683,000 | +8.9% |
| 2020 | $0 | $627,000 | $627,000 | - |