







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,699 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,033 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,083 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-005-132 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,172,000 | $512,000 | $1,684,000 | -7.6% |
| 2025 | $1,280,000 | $543,000 | $1,823,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,268,000 | $568,000 | $1,836,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,233,000 | $536,000 | $1,769,000 | +21.7% |
| 2022 | $1,070,000 | $384,000 | $1,454,000 | +29.1% |
| 2021 | $755,000 | $371,000 | $1,126,000 | +4.3% |
| 2020 | $705,000 | $375,000 | $1,080,000 | - |
2165 Tower Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,061 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118556 |
| Distance: | 372 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263128187/83dcefb7.jpeg)
1216 Brand Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,456 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,189 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3106560 |
| Distance: | 622 m |
1317 Western Place
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,234 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3090568 |
| Distance: | 727 m |
2115 Audrey Drive
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3117822 |
| Distance: | 781 m |
1312 Western Place
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113928 |
| Distance: | 792 m |
1147 Confederation Drive
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,065 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,891 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3056010 |
| Distance: | 924 m |
1932 Jacana Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,680 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114491 |
| Distance: | 289 m |
1931 Jacana Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,732 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,486 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123571 |
| Distance: | 327 m |
1975 Routley Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,045 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113741 |
| Distance: | 412 m |
1255 Kensington Place
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121979 |
| Distance: | 429 m |
960 Governor Court
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,249 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118780 |
| Distance: | 690 m |
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 779 m |