





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,290 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,286 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,403 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-170-195 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,110,000 | $96,600 | $1,206,600 | -3.7% |
| 2025 | $1,148,000 | $105,000 | $1,253,000 | +3.9% |
| 2024 | $1,086,000 | $120,000 | $1,206,000 | -3.4% |
| 2023 | $1,131,000 | $118,000 | $1,249,000 | +8.0% |
| 2022 | $1,039,000 | $117,000 | $1,156,000 | +34.1% |
| 2021 | $745,000 | $117,000 | $862,000 | - |
1225 Windsor Avenue
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,409 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108540 |
| Distance: | 325 m |
3924 Victoria Place
| Sold Price: | $1,248,200 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3063343 |
| Distance: | 391 m |
3958 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058397 |
| Distance: | 449 m |
1081 Lincoln Avenue
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,952 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3038723 |
| Distance: | 751 m |
3887 Robin Place
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,868 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103632 |
| Distance: | 764 m |
3726 Sefton Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,667 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3103453 |
| Distance: | 831 m |
1265 Lynwood Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,414 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091049 |
| Distance: | 33 m |
1236 Chelsea Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,824 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,107 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114063 |
| Distance: | 297 m |
3843 Toronto Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,727 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113262 |
| Distance: | 471 m |
949 Lynwood Avenue
| Asking Price: | $1,378,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,382 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111492 |
| Distance: | 591 m |
1382 Sutherland Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115049 |
| Distance: | 592 m |