



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,955 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,479 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-569-351 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#208 1140 Castle Crescent
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,195 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128021 |
| Distance: | 0 m |
#26 2615 Fortress Drive
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113174 |
| Distance: | 925 m |
1143 O'Flaherty Gate
| Asking Price: | $998,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,807 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112424 |
| Distance: | 1.2 km |
#205 1140 Castle Crescent
| Sold Price: | $945,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,142 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3110388 |
| Distance: | 0 m |
#43 1355 Citadel Drive
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3100671 |
| Distance: | 785 m |
2158 Sandra Way
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,700 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3076398 |
| Distance: | 881 m |
#46 1238 Eastern Drive
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $576 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,860 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3079869 |
| Distance: | 1.2 km |
#13 915 Fort Fraser Rise
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3031990 |
| Distance: | 1.3 km |
#73 678 Citadel Drive
| Sold Price: | $1,138,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $505 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,572 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3081725 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,098,000 | $1,098,000 | -2.9% |
| 2025 | $0 | $1,131,000 | $1,131,000 | -5.1% |
| 2024 | $0 | $1,192,000 | $1,192,000 | +2.8% |
| 2023 | $0 | $1,160,000 | $1,160,000 | +15.7% |
| 2022 | $0 | $1,003,000 | $1,003,000 | +18.4% |
| 2021 | $0 | $847,000 | $847,000 | +6.3% |
| 2020 | $0 | $797,000 | $797,000 | - |