



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,853 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 861 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 018-461-069 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#106 2439 Wilson Avenue
| Sold Price: | $493,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 881 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3087457 |
| Distance: | 0 m |
#203 2468 Atkins Avenue
| Sold Price: | $459,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $272 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 657 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3066839 |
| Distance: | 189 m |
#307 2335 Whyte Avenue
| Sold Price: | $412,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $313 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 773 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069048 |
| Distance: | 290 m |
#105 2435 Welcher Avenue
| Sold Price: | $369,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 710 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3047550 |
| Distance: | 302 m |
#201 2393 Welcher Avenue
| Sold Price: | $438,800 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $371 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 705 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3082334 |
| Distance: | 308 m |
#206 2349 Welcher Avenue
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3079896 |
| Distance: | 335 m |
#219 2368 Marpole Avenue
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $299 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 757 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125007 |
| Distance: | 118 m |
#205 2485 Atkins Avenue
| Asking Price: | $379,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 686 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098977 |
| Distance: | 157 m |
#307 2351 Kelly Avenue
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 766 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113267 |
| Distance: | 233 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $482,000 | $482,000 | -9.1% |
| 2025 | $0 | $530,000 | $530,000 | +9.3% |
| 2023 | $0 | $485,000 | $485,000 | +16.0% |
| 2022 | $0 | $418,000 | $418,000 | +15.2% |
| 2021 | $0 | $363,000 | $363,000 | - |