






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,666 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,716 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,852 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-844-523 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Pitt Meadows Agents
19846 Butternut Lane
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,852 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3067958 |
| Distance: | 13 m |
11888 Springdale Drive
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,552 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3102032 |
| Distance: | 143 m |
12055 Chestnut Crescent
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,560 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3092797 |
| Distance: | 471 m |
11556 197a Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,471 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3088352 |
| Distance: | 604 m |
20140 Bruce Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,046 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,980 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3069150 |
| Distance: | 620 m |
19569 116b Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,172 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3047981 |
| Distance: | 639 m |
11850 Greenhaven Court
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,717 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,607 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109124 |
| Distance: | 208 m |
19610 117a Avenue
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,455 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084320 |
| Distance: | 537 m |
19536 118b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,313 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 18 hours |
| MLS® Number: | R3128519 |
| Distance: | 605 m |
19620 Somerset Drive
| Asking Price: | $1,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107317 |
| Distance: | 619 m |
19607 Somerset Drive
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,111 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,381 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120578 |
| Distance: | 625 m |
19541 119a Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,407 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119349 |
| Distance: | 639 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $741,000 | $329,000 | $1,070,000 | - |
| 2025 | $713,000 | $357,000 | $1,070,000 | -5.6% |
| 2024 | $741,000 | $393,000 | $1,134,000 | +0.6% |
| 2023 | $764,000 | $363,000 | $1,127,000 | +18.5% |
| 2022 | $652,000 | $299,000 | $951,000 | +27.7% |
| 2021 | $464,000 | $281,000 | $745,000 | +1.6% |
| 2020 | $449,000 | $284,000 | $733,000 | - |