






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,494 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,020 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,231 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-864-161 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11769 N Wildwood Crescent
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,676 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3091554 |
| Distance: | 311 m |
19764 Wildcrest Avenue
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,972 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3117319 |
| Distance: | 345 m |
11888 Springdale Drive
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,552 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3102032 |
| Distance: | 638 m |
19596 Somerset Drive
| Sold Price: | $1,086,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3116670 |
| Distance: | 880 m |
11804 191a Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,708 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087485 |
| Distance: | 960 m |
11847 191a Street
| Sold Price: | $1,051,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,242 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,437 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3097156 |
| Distance: | 1.0 km |
19610 117a Avenue
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,455 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3084320 |
| Distance: | 92 m |
11645 195a Street
| Asking Price: | $1,199,300 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,873 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,457 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105916 |
| Distance: | 139 m |
19719 116b Avenue
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,361 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124170 |
| Distance: | 269 m |
11750 194a Street
| Asking Price: | $1,079,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128515 |
| Distance: | 323 m |
11711 Blakely Road
| Asking Price: | $1,159,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,832 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111437 |
| Distance: | 413 m |
11854 Blakely Road
| Asking Price: | $1,092,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,773 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,196 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112054 |
| Distance: | 518 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,074,000 | $357,000 | $1,431,000 | -5.8% |
| 2024 | $1,116,000 | $403,000 | $1,519,000 | +0.5% |
| 2023 | $1,141,000 | $370,000 | $1,511,000 | +17.8% |
| 2022 | $978,000 | $305,000 | $1,283,000 | +30.3% |
| 2021 | $697,000 | $288,000 | $985,000 | +1.5% |
| 2020 | $680,000 | $290,000 | $970,000 | - |