


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,906 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,600 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,484 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-028-290 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Pitt Meadows Agents
12235 McMyn Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,597 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3087998 |
| Distance: | 111 m |
19379 Cusick Crescent
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,339 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,202 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3083001 |
| Distance: | 132 m |
19596 Somerset Drive
| Sold Price: | $1,086,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3116670 |
| Distance: | 502 m |
#148 19639 Meadow Gardens Way
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $58 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,659 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,671 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3090579 |
| Distance: | 547 m |
#154 19639 Meadow Gardens Way
| Sold Price: | $1,253,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $58 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,811 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3082556 |
| Distance: | 549 m |
12466 191b Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,764 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,263 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3082565 |
| Distance: | 669 m |
19625 Park Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,726 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,987 sqft) |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R3056618 |
| Distance: | 395 m |
#143 19639 Meadow Gardens Way
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | $58 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,370 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079854 |
| Distance: | 507 m |
12336 Nikola Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,955 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114073 |
| Distance: | 860 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,081,000 | $208,000 | $1,289,000 | -6.3% |
| 2023 | $1,149,000 | $227,000 | $1,376,000 | +17.0% |
| 2022 | $984,000 | $192,000 | $1,176,000 | +33.0% |
| 2021 | $702,000 | $182,000 | $884,000 | - |