































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,933 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,265 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,395 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 017-621-658 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
19379 Cusick Crescent
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,339 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,202 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3083001 |
| Distance: | 79 m |
19596 Somerset Drive
| Sold Price: | $1,086,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3116670 |
| Distance: | 551 m |
12453 189a Street
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,339 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,248 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3058568 |
| Distance: | 1.1 km |
19520 115a Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,576 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3069322 |
| Distance: | 1.5 km |
12437 202 Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,431 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,326 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3078887 |
| Distance: | 1.8 km |
20398 Dale Drive
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,236 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,714 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3103729 |
| Distance: | 2.4 km |
12336 Nikola Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,225 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,955 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114073 |
| Distance: | 731 m |
12388 Nikola Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,292 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,349 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109690 |
| Distance: | 777 m |
11750 195a Street
| Asking Price: | $1,049,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,550 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113727 |
| Distance: | 1.0 km |
20255 Chatwin Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,353 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118673 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $860,000 | $193,000 | $1,053,000 | -6.1% |
| 2024 | $894,000 | $227,000 | $1,121,000 | -0.3% |
| 2023 | $914,000 | $210,000 | $1,124,000 | +17.1% |
| 2022 | $783,000 | $177,000 | $960,000 | +32.2% |
| 2021 | $558,000 | $168,000 | $726,000 | - |