






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,504 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,126 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,455 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 135 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-391-330 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
341 W 24th Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,682 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114867 |
| Distance: | 466 m |
316 W 21st Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,805 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126978 |
| Distance: | 666 m |
430 W Kings Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119724 |
| Distance: | 700 m |
356 W Queens Road
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123612 |
| Distance: | 727 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,260,000 | $425,000 | $1,685,000 | -1.6% |
| 2025 | $1,309,000 | $403,000 | $1,712,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,356,000 | $363,000 | $1,719,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,348,000 | $348,000 | $1,696,000 | +8.0% |
| 2022 | $1,241,000 | $330,000 | $1,571,000 | +31.1% |
| 2021 | $867,000 | $331,000 | $1,198,000 | - |
324 W 28th Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090328 |
| Distance: | 574 m |
229 W 22nd Street
| Sold Price: | $1,755,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,118 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3113958 |
| Distance: | 798 m |
3300 Mahon Avenue
| Sold Price: | $1,787,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,478 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3115417 |
| Distance: | 883 m |
633 Fir Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,669 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3107178 |
| Distance: | 889 m |
622 Croydon Place
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,330 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3076830 |
| Distance: | 1.4 km |
1928 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100467 |
| Distance: | 1.8 km |