







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,495,000 |
| $675 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,605 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,699 sqft |
| Age | 82 years (1944) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,200 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 132 ft |
| Price per Land SqFt | $189.02 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-615-495 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
547 Tempe Crescent
| Asking Price: | $2,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,776 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113414 |
| Distance: | 411 m |
300 E 25th Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,894 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,550 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110888 |
| Distance: | 528 m |
3595 Princess Avenue
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,452 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,120 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3072130 |
| Distance: | 603 m |
3729 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,346 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,460 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082580 |
| Distance: | 898 m |
3938 Braemar Place
| Asking Price: | $2,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,265 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,428 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105995 |
| Distance: | 984 m |
772 Regal Crescent
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,906 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,165 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127783 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,038,000 | $415,000 | $2,453,000 | -5.4% |
| 2025 | $2,160,000 | $432,000 | $2,592,000 | +0.9% |
| 2024 | $2,132,000 | $436,000 | $2,568,000 | -0.3% |
| 2023 | $2,213,000 | $362,000 | $2,575,000 | +10.1% |
| 2022 | $1,976,000 | $362,000 | $2,338,000 | +22.5% |
| 2021 | $1,567,000 | $342,000 | $1,909,000 | +6.8% |
| 2020 | $1,490,000 | $297,000 | $1,787,000 | - |
Asking Price is 1.7% higher than Assessed Value (2026).