







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,557 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,326 sqft |
| Age | 84 years (1942) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,850 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 135 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-193-262 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
532 E 5th Street
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3076246 |
| Distance: | 77 m |
488 E 4th Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,140 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,820 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3071981 |
| Distance: | 171 m |
335 E 8th Street
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,500 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091468 |
| Distance: | 394 m |
723 E 4th Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3055995 |
| Distance: | 516 m |
261 E 4th Street
| Sold Price: | $1,819,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,012 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117070 |
| Distance: | 630 m |
818 E 6th Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3111072 |
| Distance: | 656 m |
534 E 7th Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 110 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126458 |
| Distance: | 185 m |
612 E 4th Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,892 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,425 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113788 |
| Distance: | 266 m |
424 E Keith Road
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,610 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112376 |
| Distance: | 292 m |
509 E Keith Road
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,830 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116402 |
| Distance: | 301 m |
408 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,759,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,006 sqft |
| Price / SqFt: | $877 |
| Age: | 120 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,968 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116399 |
| Distance: | 493 m |
657 E Keith Road
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120792 |
| Distance: | 614 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,801,000 | $213,000 | $2,014,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,866,000 | $206,000 | $2,072,000 | +0.2% |
| 2024 | $1,858,000 | $209,000 | $2,067,000 | +2.0% |
| 2023 | $1,824,000 | $203,000 | $2,027,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,667,000 | $199,000 | $1,866,000 | +27.6% |
| 2021 | $1,282,000 | $180,000 | $1,462,000 | - |