
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,233 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,150 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 902-516-062 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#301 560 Raven Woods Drive
| Sold Price: | $1,096,500 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $683 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,158 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3076659 |
| Distance: | 77 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263105193/f3b61b38.jpeg)
#209 560 Ravenwoods Drive
| Sold Price: | $1,071,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $641 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3083566 |
| Distance: | 116 m |
#506 530 Raven Woods Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $663 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,240 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060274 |
| Distance: | 156 m |
#302 3608 Deercrest Drive
| Sold Price: | $884,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $753 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,182 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3051358 |
| Distance: | 315 m |
#104 3825 Cates Landing Way
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $674 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,096 sqft |
| Price / SqFt: | $1,186 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3093442 |
| Distance: | 829 m |
#406 3873 Cates Landing Way
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $768 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,249 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3048024 |
| Distance: | 829 m |
#514 560 Raven Woods Drive
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $747 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,356 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105419 |
| Distance: | 71 m |
#510 530 Raven Woods Drive
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $738 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,358 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109642 |
| Distance: | 175 m |
#102 3602 Aldercrest Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,272 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119750 |
| Distance: | 254 m |
#516 3608 Deercrest Drive
| Asking Price: | $989,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $769 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,207 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109709 |
| Distance: | 315 m |
Assessment and tax information is not available for this property.