







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,485 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,837 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-697-925 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#29 1550 Larkhall Crescent
| Asking Price: | $1,519,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,868 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109383 |
| Distance: | 0 m |
#5 3634 Garibaldi Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082431 |
| Distance: | 1.5 km |
#18 1550 Larkhall Crescent
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,869 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3093059 |
| Distance: | 0 m |
#25 1001 Northlands Drive
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,785 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3105676 |
| Distance: | 510 m |
2952 Mt Seymour Parkway
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,474 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106509 |
| Distance: | 576 m |
2994 Mt Seymour Parkway
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,162 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3064935 |
| Distance: | 576 m |
#25 550 Browning Place
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,567 sqft |
| Price / SqFt: | $884 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076713 |
| Distance: | 1.6 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263083248/83dcefb7.jpeg)
#48 550 Browning Place
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $424 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3061621 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,563,000 | $1,563,000 | -5.6% |
| 2025 | $0 | $1,656,000 | $1,656,000 | +4.1% |
| 2023 | $0 | $1,591,000 | $1,591,000 | +9.3% |
| 2022 | $0 | $1,456,000 | $1,456,000 | +25.5% |
| 2021 | $0 | $1,160,000 | $1,160,000 | +3.8% |
| 2020 | $0 | $1,117,000 | $1,117,000 | - |