





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,343 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,604 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-123-617 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,580,000 | $93,100 | $1,673,100 | +0.4% |
| 2024 | $1,572,000 | $93,700 | $1,665,700 | -6.9% |
| 2023 | $1,690,000 | $98,700 | $1,788,700 | +8.6% |
| 2022 | $1,552,000 | $95,400 | $1,647,400 | +29.3% |
| 2021 | $1,172,000 | $102,000 | $1,274,000 | +0.2% |
| 2020 | $1,172,000 | $100,000 | $1,272,000 | - |
466 E Kings Road
| Asking Price: | $1,975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116752 |
| Distance: | 349 m |
2333 Kirkstone Road
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,970 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109628 |
| Distance: | 956 m |
164 E Carisbrooke Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,404 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119312 |
| Distance: | 980 m |
3563 Sykes Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113209 |
| Distance: | 1.1 km |
3265 Chaucer Avenue
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,835 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107570 |
| Distance: | 1.2 km |
203 E 26th Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3072814 |
| Distance: | 652 m |
3602 Regent Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3062892 |
| Distance: | 740 m |
2841 Masefield Road
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,589 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100662 |
| Distance: | 796 m |
2685 Ailsa Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3081078 |
| Distance: | 904 m |
138 W Kings Road
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3064846 |
| Distance: | 968 m |
1928 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100467 |
| Distance: | 984 m |