
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,365 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,979 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,080 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 219 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-297-863 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
956 Belvista Crescent
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,569 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,700 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109444 |
| Distance: | 284 m |
869 Clements Avenue
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $1,074 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3082999 |
| Distance: | 524 m |
5257 Sonora Drive
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3062816 |
| Distance: | 585 m |
5344 Cliffridge Avenue
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,080 sqft) |
| Days on Market: | 479 |
| MLS® Number: | R2962390 |
| Distance: | 648 m |
1110 Lodge Road
| Asking Price: | $2,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109132 |
| Distance: | 731 m |
954 Tudor Avenue
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $990 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,782 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109875 |
| Distance: | 779 m |
4695 Mapleridge Drive
| Sold Price: | $2,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095423 |
| Distance: | 56 m |
4390 Cheviot Road
| Sold Price: | $4,173,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,087 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3116182 |
| Distance: | 624 m |
4302 Carolyn Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,585 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084510 |
| Distance: | 740 m |
759 Winona Avenue
| Sold Price: | $2,665,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098007 |
| Distance: | 796 m |
5154 Ranger Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,059 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3080556 |
| Distance: | 796 m |
637 Alpine Court
| Sold Price: | $2,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3076159 |
| Distance: | 938 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,254,000 | $301,000 | $2,555,000 | +2.7% |
| 2023 | $2,145,000 | $343,000 | $2,488,000 | -2.3% |
| 2022 | $2,189,000 | $358,000 | $2,547,000 | +25.2% |
| 2021 | $1,668,000 | $366,000 | $2,034,000 | +4.8% |
| 2020 | $1,662,000 | $279,000 | $1,941,000 | - |