








| Pricing | |
| Asking Price | $2,650,000 |
| $1,071 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,528 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,474 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,286 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 147 ft |
| Price per Land SqFt | $257.63 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Feb-01 |
| Previously Sold Price | $1,445,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,205,000 (+83.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-968-431 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
353 Newdale Court
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,540 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116143 |
| Distance: | 328 m |
3990 Delbrook Avenue
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,587 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,100 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099475 |
| Distance: | 523 m |
4106 Canterbury Crescent
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,740 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111446 |
| Distance: | 692 m |
540 Evergreen Place
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $1,042 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,656 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110417 |
| Distance: | 852 m |
668 Alpine Court
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,425 sqft) |
| Days on Market: | 59 minutes |
| MLS® Number: | R3128924 |
| Distance: | 874 m |
954 Tudor Avenue
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $990 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,782 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109875 |
| Distance: | 886 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,143,000 | $286,000 | $2,429,000 | -3.0% |
| 2025 | $2,217,000 | $288,000 | $2,505,000 | +0.8% |
| 2023 | $2,161,000 | $324,000 | $2,485,000 | +8.3% |
| 2022 | $1,963,000 | $332,000 | $2,295,000 | +8.5% |
| 2021 | $1,773,000 | $343,000 | $2,116,000 | +10.3% |
| 2020 | $1,658,000 | $260,000 | $1,918,000 | - |
Asking Price is 9.1% higher than Assessed Value (2026).