


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,562 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,735 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,440 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 224 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-297-901 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
4777 Mapleridge Drive
| Sold Price: | $3,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,979 sqft |
| Price / SqFt: | $1,044 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,080 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3094823 |
| Distance: | 56 m |
1064 Ruthina Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,999 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3116306 |
| Distance: | 215 m |
951 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3075798 |
| Distance: | 304 m |
4877 Cedarcrest Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,137 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3098858 |
| Distance: | 443 m |
976 Prospect Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3080397 |
| Distance: | 467 m |
1189 Edgewood Place
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114559 |
| Distance: | 746 m |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 179 m |
1025 Clements Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109953 |
| Distance: | 294 m |
922 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $1,885,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121545 |
| Distance: | 436 m |
5257 Sonora Drive
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3062816 |
| Distance: | 641 m |
1110 Lodge Road
| Asking Price: | $2,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109132 |
| Distance: | 681 m |
5344 Cliffridge Avenue
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,080 sqft) |
| Days on Market: | 479 |
| MLS® Number: | R2962390 |
| Distance: | 704 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,260,000 | $56,600 | $2,316,600 | -1.0% |
| 2025 | $2,283,000 | $56,000 | $2,339,000 | +5.2% |
| 2024 | $2,168,000 | $56,000 | $2,224,000 | +0.7% |
| 2023 | $2,151,000 | $58,200 | $2,209,200 | -1.9% |
| 2022 | $2,195,000 | $57,800 | $2,252,800 | +30.2% |
| 2021 | $1,673,000 | $57,800 | $1,730,800 | +0.8% |
| 2020 | $1,667,000 | $49,800 | $1,716,800 | - |