







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,087 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,246 sqft |
| Age | 72 years (1954) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,900 sqft) |
| Land Frontage | 58.5 ft |
| Land Dimensions | 58.5 x 135 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-388-126 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
324 W 28th Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090328 |
| Distance: | 401 m |
715 Kilkeel Place
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,380 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3070700 |
| Distance: | 698 m |
138 W Kings Road
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3064846 |
| Distance: | 911 m |
1915 Chesterfield Avenue
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3082931 |
| Distance: | 990 m |
203 E 26th Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3072814 |
| Distance: | 1.1 km |
2762 Newmarket Drive
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3119325 |
| Distance: | 1.2 km |
532 W 23 Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114561 |
| Distance: | 350 m |
445 W Queens Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3081882 |
| Distance: | 387 m |
341 W 24th Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,682 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114867 |
| Distance: | 407 m |
430 W Kings Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119724 |
| Distance: | 535 m |
264 W Queens Road
| Asking Price: | $1,735,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125964 |
| Distance: | 664 m |
3558 Everglade Place
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,422 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124339 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,744,000 | $37,000 | $1,781,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,810,000 | $35,300 | $1,845,300 | -3.5% |
| 2024 | $1,876,000 | $35,600 | $1,911,600 | +3.0% |
| 2023 | $1,818,000 | $37,700 | $1,855,700 | +9.9% |
| 2022 | $1,653,000 | $35,100 | $1,688,100 | +28.1% |
| 2021 | $1,282,000 | $36,100 | $1,318,100 | - |