



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,367 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,386 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,696 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 112 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-486-425 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
4455 Jerome Place
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,707 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 7928.01 ac. (345,344,000 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3066764 |
| Distance: | 91 m |
1652 Coleman Street
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,028 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3114194 |
| Distance: | 246 m |
4728 Underwood Avenue
| Sold Price: | $1,999,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,111 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3042104 |
| Distance: | 520 m |
3981 Lynn Valley Road
| Sold Price: | $2,029,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,297 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,144 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3094512 |
| Distance: | 576 m |
4035 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,504 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3101386 |
| Distance: | 666 m |
4651 Valley Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,976 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,236 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3107550 |
| Distance: | 714 m |
1678 Dempsey Road
| Asking Price: | $1,765,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,590 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120943 |
| Distance: | 380 m |
4268 Hoskins Road
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,932 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124792 |
| Distance: | 452 m |
4589 Ramsay Road
| Asking Price: | $1,939,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $932 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,750 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113695 |
| Distance: | 667 m |
1422 Kilmer Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117945 |
| Distance: | 951 m |
1614 Lynn Valley Road
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,400 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093275 |
| Distance: | 986 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,751,000 | $353,000 | $2,104,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,799,000 | $364,000 | $2,163,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,769,000 | $371,000 | $2,140,000 | +6.0% |
| 2023 | $1,658,000 | $360,000 | $2,018,000 | +0.5% |
| 2022 | $1,627,000 | $380,000 | $2,007,000 | +26.7% |
| 2021 | $1,227,000 | $357,000 | $1,584,000 | +4.7% |
| 2020 | $1,217,000 | $296,000 | $1,513,000 | - |