






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,690 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,105 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-588-270 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
4125 Lynn Valley Road
| Sold Price: | $1,489,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3106628 |
| Distance: | 416 m |
1349 Mill Street
| Sold Price: | $1,652,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097407 |
| Distance: | 616 m |
3710 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,116 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3081332 |
| Distance: | 655 m |
3446 Church Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3087994 |
| Distance: | 1.1 km |
3444 Church Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,963 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3120004 |
| Distance: | 1.1 km |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 1.3 km |
1380 Coleman Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,816 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,728 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123311 |
| Distance: | 573 m |
1614 Lynn Valley Road
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,400 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093275 |
| Distance: | 753 m |
3523 Allan Road
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111340 |
| Distance: | 1.1 km |
1733 Ross Road
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,372 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127053 |
| Distance: | 1.5 km |
1285 Lucking Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,583 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,312 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126912 |
| Distance: | 3.4 km |
1444 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110798 |
| Distance: | 3.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,453,000 | $160,000 | $1,613,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,493,000 | $164,000 | $1,657,000 | +0.9% |
| 2024 | $1,468,000 | $174,000 | $1,642,000 | +5.1% |
| 2023 | $1,376,000 | $186,000 | $1,562,000 | +3.4% |
| 2022 | $1,316,000 | $194,000 | $1,510,000 | +23.0% |
| 2021 | $1,025,000 | $203,000 | $1,228,000 | +6.5% |
| 2020 | $996,000 | $157,000 | $1,153,000 | - |