This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,320 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,016 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,350 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x 147.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-409-402 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
419 E 17th Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $932 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3079640 |
| Distance: | 131 m |
1928 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100467 |
| Distance: | 444 m |
780 E 16th Street
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,298 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,866 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3066241 |
| Distance: | 749 m |
865 E 12th Street
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3077298 |
| Distance: | 965 m |
1915 Chesterfield Avenue
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3082931 |
| Distance: | 1.1 km |
203 E 26th Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3072814 |
| Distance: | 1.3 km |
402 E 13th Street
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,345 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115476 |
| Distance: | 301 m |
457 E 11th Street
| Asking Price: | $2,359,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,512 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,292 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110636 |
| Distance: | 581 m |
535 E 8th Street
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,850 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111109 |
| Distance: | 950 m |
509 E Keith Road
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,830 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116402 |
| Distance: | 1.1 km |
428 E 7th Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,684 sqft |
| Price / SqFt: | $1,068 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3096740 |
| Distance: | 1.1 km |
657 E Keith Road
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120792 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,898,000 | $39,000 | $1,937,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,954,000 | $36,300 | $1,990,300 | +0.1% |
| 2024 | $1,953,000 | $35,600 | $1,988,600 | +0.9% |
| 2023 | $1,934,000 | $36,600 | $1,970,600 | +9.9% |
| 2022 | $1,760,000 | $33,200 | $1,793,200 | +24.1% |
| 2021 | $1,414,000 | $31,100 | $1,445,100 | +9.4% |
| 2020 | $1,292,000 | $28,400 | $1,320,400 | - |