






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,547 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,152 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,566 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-927-963 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1349 Mill Street
| Sold Price: | $1,652,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097407 |
| Distance: | 120 m |
4515 Meadowbank Close
| Sold Price: | $2,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,458 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3107311 |
| Distance: | 241 m |
1392 Chamberlain Drive
| Sold Price: | $2,275,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,267 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,246 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114257 |
| Distance: | 505 m |
1433 Doran Road
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3102698 |
| Distance: | 675 m |
4035 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,504 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3101386 |
| Distance: | 758 m |
1652 Coleman Street
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,028 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3114194 |
| Distance: | 835 m |
1380 Coleman Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,816 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,728 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123311 |
| Distance: | 250 m |
1422 Kilmer Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117945 |
| Distance: | 444 m |
1218 Chamberlain Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,640 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129777 |
| Distance: | 454 m |
3638 Maginnis Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111579 |
| Distance: | 855 m |
1553 Burrill Avenue
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,445 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104182 |
| Distance: | 905 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,750,000 | $162,000 | $1,912,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,798,000 | $166,000 | $1,964,000 | +6.8% |
| 2023 | $1,657,000 | $182,000 | $1,839,000 | +4.4% |
| 2022 | $1,584,000 | $177,000 | $1,761,000 | +25.1% |
| 2021 | $1,225,000 | $183,000 | $1,408,000 | +4.6% |
| 2020 | $1,190,000 | $156,000 | $1,346,000 | - |