







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,283 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,508 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,463 sqft) |
| Land Frontage | 41.29 ft |
| Land Dimensions | 41.29 x 132.59 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 004-900-073 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1232 Wellington Drive
| Sold Price: | $3,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,915 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,384 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090750 |
| Distance: | 645 m |
3252 Allan Road
| Sold Price: | $2,952,380 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,084 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3096313 |
| Distance: | 1.3 km |
452 Tempe Crescent
| Sold Price: | $2,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3080507 |
| Distance: | 2.4 km |
338 W 24th Street
| Sold Price: | $2,857,140 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,136 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,650 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3094229 |
| Distance: | 3.6 km |
3679 Pandora Street
| Sold Price: | $3,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $1,101 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116774 |
| Distance: | 7.4 km |
4413 Oxford Street
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,290 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3103470 |
| Distance: | 7.5 km |
4365 Mountain Highway
| Asking Price: | $2,958,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,508 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,463 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119156 |
| Distance: | 0 m |
1152 Wellington Drive
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,938 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,517 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121056 |
| Distance: | 699 m |
1511 Burrill Avenue
| Asking Price: | $3,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,134 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122590 |
| Distance: | 824 m |
213 W 28th Street
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $929 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103556 |
| Distance: | 3.2 km |
440 W Queens Road
| Asking Price: | $3,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,195 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,031 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085363 |
| Distance: | 3.4 km |
356 W 28th Street
| Asking Price: | $3,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,359 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,792 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094970 |
| Distance: | 3.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,602,000 | $1,275,000 | $2,877,000 | +5.7% |
| 2023 | $1,517,000 | $1,204,000 | $2,721,000 | +5.2% |
| 2022 | $1,452,000 | $1,135,000 | $2,587,000 | +19.3% |
| 2021 | $1,120,000 | $1,048,000 | $2,168,000 | +4.2% |
| 2020 | $1,088,000 | $993,000 | $2,081,000 | - |