


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,194 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,490 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,350 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 127 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-718-381 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,704,000 | $129,000 | $1,833,000 | -2.0% |
| 2025 | $1,738,000 | $133,000 | $1,871,000 | +3.0% |
| 2024 | $1,674,000 | $142,000 | $1,816,000 | +3.5% |
| 2023 | $1,601,000 | $153,000 | $1,754,000 | +1.6% |
| 2022 | $1,564,000 | $162,000 | $1,726,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,223,000 | $169,000 | $1,392,000 | +5.1% |
| 2020 | $1,196,000 | $129,000 | $1,325,000 | - |
884 Wellington Drive
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3104765 |
| Distance: | 169 m |
1341 Wellington Drive
| Sold Price: | $1,745,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,427 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,059 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103203 |
| Distance: | 813 m |
2841 Masefield Road
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,589 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100662 |
| Distance: | 848 m |
3602 Regent Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3062892 |
| Distance: | 884 m |
3875 Regent Avenue
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,538 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3076054 |
| Distance: | 932 m |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 935 m |
3642 Sykes Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120435 |
| Distance: | 0 m |
3563 Sykes Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113209 |
| Distance: | 149 m |
3265 Chaucer Avenue
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,835 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107570 |
| Distance: | 469 m |
676 Wellington Drive
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127998 |
| Distance: | 642 m |
1249 Doran Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,099 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,528 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3098946 |
| Distance: | 646 m |
1218 Chamberlain Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,640 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129777 |
| Distance: | 669 m |