







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,351 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,869 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,674 sqft) |
| Land Frontage | 0.01 ft |
| Land Dimensions | 0.01 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-764-723 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
963 Belmont Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,925 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3079840 |
| Distance: | 453 m |
3630 Bluebonnet Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3064030 |
| Distance: | 543 m |
1202 Bracknell Crescent
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,887 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3091068 |
| Distance: | 773 m |
4302 Carolyn Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,585 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084510 |
| Distance: | 781 m |
2777 Newmarket Drive
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,890 sqft) |
| Days on Market: | 271 |
| MLS® Number: | R2994026 |
| Distance: | 787 m |
972 Beaconsfield Road
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,381 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3107169 |
| Distance: | 801 m |
3870 Emerald Drive
| Asking Price: | $2,474,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,242 sqft |
| Price / SqFt: | $1,103 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,735 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108690 |
| Distance: | 229 m |
3955 Highland Boulevard
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,080 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113458 |
| Distance: | 623 m |
1335 Ridgewood Drive
| Asking Price: | $2,595,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,113 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113138 |
| Distance: | 719 m |
1110 Lodge Road
| Asking Price: | $2,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109132 |
| Distance: | 903 m |
3950 Trenton Place
| Asking Price: | $2,168,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,482 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090320 |
| Distance: | 999 m |
954 Tudor Avenue
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $972 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,782 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129206 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,895,000 | $396,000 | $2,291,000 | -5.5% |
| 2025 | $2,023,000 | $401,000 | $2,424,000 | -2.8% |
| 2024 | $2,076,000 | $418,000 | $2,494,000 | +2.0% |
| 2023 | $2,002,000 | $444,000 | $2,446,000 | +1.7% |
| 2022 | $1,983,000 | $423,000 | $2,406,000 | +20.0% |
| 2021 | $1,573,000 | $432,000 | $2,005,000 | +10.8% |
| 2020 | $1,480,000 | $330,000 | $1,810,000 | - |