






































| Pricing | |
| Asking Price | $2,240,000 |
| Price per Floor SqFt | $925 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,950 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,422 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,192 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 128 ft |
| Price per Land SqFt | $273.44 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Mar-23 |
| Previously Sold Price | $2,067,880 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$172,120 (+8.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-658-765 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,869,000 | $132,000 | $2,001,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,851,000 | $145,000 | $1,996,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,841,000 | $157,000 | $1,998,000 | +1.6% |
| 2022 | $1,806,000 | $160,000 | $1,966,000 | +23.5% |
| 2021 | $1,425,000 | $167,000 | $1,592,000 | +9.3% |
| 2020 | $1,327,000 | $130,000 | $1,457,000 | - |
Asking Price is 11.9% higher than Assessed Value (2026).
676 Wellington Drive
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127998 |
| Distance: | 288 m |
466 E Kings Road
| Asking Price: | $1,975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116752 |
| Distance: | 515 m |
164 E Carisbrooke Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,404 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119312 |
| Distance: | 701 m |
3563 Sykes Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113209 |
| Distance: | 821 m |
3039 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116228 |
| Distance: | 838 m |