





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,748 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,532 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,570 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-063-226 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
3248 Beverley Crescent
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,295 sqft |
| Price / SqFt: | $1,852 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,440 sqft) |
| Days on Market: | 12 hours |
| MLS® Number: | R3127327 |
| Distance: | 693 m |
3020 Thorncliffe Drive
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,902 sqft |
| Price / SqFt: | $1,203 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,099 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085325 |
| Distance: | 1.0 km |
744 Kilkeel Place
| Asking Price: | $1,915,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $1,416 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116147 |
| Distance: | 1.4 km |
1440 Hope Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,222 sqft |
| Price / SqFt: | $1,390 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127508 |
| Distance: | 1.7 km |
4990 Capilano Road
| Asking Price: | $1,925,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,853 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094525 |
| Distance: | 1.9 km |
3084 Paisley Road
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,338 sqft |
| Price / SqFt: | $1,177 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,950 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3091495 |
| Distance: | 439 m |
2706 Edgemont Boulevard
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,868 sqft |
| Price / SqFt: | $1,178 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,200 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3072690 |
| Distance: | 998 m |
2433 Philip Avenue
| Sold Price: | $1,645,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,014 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3067678 |
| Distance: | 1.1 km |
1085 Edgewood Road
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,555 sqft |
| Price / SqFt: | $1,302 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108748 |
| Distance: | 1.1 km |
4384 Highland Boulevard
| Sold Price: | $2,199,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,906 sqft |
| Price / SqFt: | $1,154 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3117827 |
| Distance: | 1.5 km |
1412 Hope Road
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,525 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3080554 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,160,000 | $114,000 | $2,274,000 | -6.2% |
| 2025 | $2,307,000 | $118,000 | $2,425,000 | -2.6% |
| 2024 | $2,367,000 | $122,000 | $2,489,000 | +3.1% |
| 2023 | $2,283,000 | $131,000 | $2,414,000 | +0.8% |
| 2022 | $2,261,000 | $134,000 | $2,395,000 | +21.2% |
| 2021 | $1,838,000 | $138,000 | $1,976,000 | +7.0% |
| 2020 | $1,729,000 | $118,000 | $1,847,000 | - |