


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,893 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,136 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,650 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 113 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 013-399-292 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
180 W Osborne Road
| Sold Price: | $3,131,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,900 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3078958 |
| Distance: | 1.1 km |
3169 Del Rio Drive
| Sold Price: | $3,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,474 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,052 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089479 |
| Distance: | 1.2 km |
452 Tempe Crescent
| Sold Price: | $2,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3080507 |
| Distance: | 1.4 km |
2733 Tempe Glen Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,505 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3073403 |
| Distance: | 1.7 km |
826 E 13th Street
| Sold Price: | $2,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,527 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3094767 |
| Distance: | 2.5 km |
3360 Baird Road
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,782 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3099883 |
| Distance: | 3.0 km |
512 W 23rd Street
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,899 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3087961 |
| Distance: | 386 m |
356 W 28th Street
| Asking Price: | $3,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,359 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,792 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094970 |
| Distance: | 430 m |
440 W Queens Road
| Asking Price: | $3,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,195 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,031 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085363 |
| Distance: | 585 m |
315 E 20th Street
| Asking Price: | $3,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,155 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,386 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115976 |
| Distance: | 1.2 km |
786 W 17th Street
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,274 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116194 |
| Distance: | 1.3 km |
839 W 20th Street
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,736 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,910 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107460 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,327,000 | $1,907,000 | $3,234,000 | +122.7% |
| 2025 | $1,452,000 | $0 | $1,452,000 | +0.6% |
| 2023 | $1,419,000 | $24,100 | $1,443,100 | +7.9% |
| 2022 | $1,316,000 | $21,400 | $1,337,400 | +19.5% |
| 2021 | $1,098,000 | $21,100 | $1,119,100 | +8.6% |
| 2020 | $1,012,000 | $18,100 | $1,030,100 | - |