


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,210 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,621 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Frontage | 7.63 ft |
| Land Dimensions | 7.63 x 42.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-715-559 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,503,000 | $928,000 | $2,431,000 | +6.0% |
| 2025 | $1,564,000 | $730,000 | $2,294,000 | +3.4% |
| 2024 | $1,467,000 | $752,000 | $2,219,000 | -1.9% |
| 2023 | $1,552,000 | $709,000 | $2,261,000 | - |
409 W Keith Road
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,198 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125774 |
| Distance: | 1.4 km |
229 E 22nd Street
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,612 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111185 |
| Distance: | 1.9 km |
215 E 22nd Street
| Asking Price: | $2,530,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118955 |
| Distance: | 1.9 km |
867 E Georgia Street
| Asking Price: | $2,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,575 sqft |
| Price / SqFt: | $1,049 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119344 |
| Distance: | 4.0 km |
353 E 5th Street
| Sold Price: | $1,935,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,638 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3090998 |
| Distance: | 81 m |
320 E Keith Road
| Sold Price: | $1,962,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3034204 |
| Distance: | 257 m |
#1 272 E 9th Street
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3109551 |
| Distance: | 447 m |
#2 434 E 1st Street
| Sold Price: | $2,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3087544 |
| Distance: | 496 m |
#2 432 E 1st Street
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,698 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3056878 |
| Distance: | 496 m |
361 E 15th Street
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,761 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3081200 |
| Distance: | 1.1 km |