







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,445 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,782 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,000 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 128 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 007-604-432 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1249 Frederick Road
| Asking Price: | $3,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,768 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,317 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125078 |
| Distance: | 249 m |
1152 Wellington Drive
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,938 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,517 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121056 |
| Distance: | 513 m |
3823 Michener Way
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,864 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,885 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121110 |
| Distance: | 948 m |
1376 Dyck Road
| Asking Price: | $3,498,800 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,909 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,886 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124217 |
| Distance: | 948 m |
1241 Coleman Street
| Asking Price: | $2,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,077 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,165 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108146 |
| Distance: | 1.2 km |
407 Brand Street
| Asking Price: | $3,495,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,515 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,560 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125904 |
| Distance: | 1.7 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263108347/83dcefb7.jpeg)
3056 Chaucer Avenue
| Sold Price: | $3,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,091 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,865 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3086720 |
| Distance: | 392 m |
1232 Wellington Drive
| Sold Price: | $3,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,915 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,384 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090750 |
| Distance: | 487 m |
3252 Allan Road
| Sold Price: | $2,952,380 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,084 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3096313 |
| Distance: | 591 m |
1510 Dovercourt Road
| Sold Price: | $3,402,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,972 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3077357 |
| Distance: | 719 m |
3253 Kerrstead Place
| Sold Price: | $3,012,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,317 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,545 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122544 |
| Distance: | 758 m |
452 Tempe Crescent
| Sold Price: | $2,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,398 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3080507 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,771,000 | $1,375,000 | $3,146,000 | -2.2% |
| 2025 | $1,818,000 | $1,398,000 | $3,216,000 | +2.1% |
| 2024 | $1,775,000 | $1,374,000 | $3,149,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,715,000 | $1,394,000 | $3,109,000 | +1.8% |
| 2022 | $1,770,000 | $1,285,000 | $3,055,000 | +19.8% |
| 2021 | $1,359,000 | $1,191,000 | $2,550,000 | +9.7% |
| 2020 | $1,292,000 | $1,032,000 | $2,324,000 | - |