































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,863 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,502 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-139-329 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#4 328 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,668 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3082063 |
| Distance: | 236 m |
#7 533 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,232,500 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117650 |
| Distance: | 253 m |
#TH8 324 E Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3080391 |
| Distance: | 333 m |
#TH9 324 E Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3080392 |
| Distance: | 333 m |
#TH10 324 E Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3080395 |
| Distance: | 333 m |
#161 565 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $474 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,145 sqft |
| Price / SqFt: | $1,038 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3069051 |
| Distance: | 340 m |
147 St. Patricks Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101602 |
| Distance: | 201 m |
#5 237 Ridgeway Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $576 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,137 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126803 |
| Distance: | 312 m |
#6 237 Ridgeway Avenue
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,185 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118357 |
| Distance: | 312 m |
#162 565 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $1,139 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105394 |
| Distance: | 340 m |
#356 555 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $1,139 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3105855 |
| Distance: | 340 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,428,000 | $106,000 | $1,534,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,486,000 | $112,000 | $1,598,000 | +6.0% |
| 2024 | $1,394,000 | $113,000 | $1,507,000 | -4.8% |
| 2023 | $1,474,000 | $109,000 | $1,583,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,305,000 | $99,100 | $1,404,100 | +15.9% |
| 2021 | $1,110,000 | $101,000 | $1,211,000 | -0.2% |
| 2020 | $1,118,000 | $95,800 | $1,213,800 | - |