




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,199 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,015 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-711-576 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1149 Lillooet Road
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,022 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3078127 |
| Distance: | 918 m |
1001 Old Lillooet Road
| Sold Price: | $712,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3097577 |
| Distance: | 918 m |
1884 Purcell Way
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 921 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3062499 |
| Distance: | 1.0 km |
#108 342 Mountain Highway
| Sold Price: | $1,099,900 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $421 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3116609 |
| Distance: | 1.0 km |
#113 4238 Albert Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 968 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3107817 |
| Distance: | 3.2 km |
#104 602 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,099,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3077842 |
| Distance: | 3.2 km |
#118 2045 Heritage Park Lane
| Asking Price: | $889,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $378 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 931 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112031 |
| Distance: | 46 m |
#102 342 Mountain Highway
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,258 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123124 |
| Distance: | 1.0 km |
#209 3978 Albert Street
| Asking Price: | $728,888 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $334 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 936 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122887 |
| Distance: | 3.1 km |
#15 1015 Lynn Valley Road
| Asking Price: | $828,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,007 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101400 |
| Distance: | 3.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $936,000 | $936,000 | +2.1% |
| 2023 | $0 | $917,000 | $917,000 | +2.6% |
| 2022 | $0 | $894,000 | $894,000 | +19.8% |
| 2021 | $0 | $746,000 | $746,000 | +4.3% |
| 2020 | $0 | $715,000 | $715,000 | - |