


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,176 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,338 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,180 sqft) |
| Land Frontage | 137.04 ft |
| Land Dimensions | 137.04 x 68 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-801-797 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
310 Beaver Road
| Sold Price: | $2,975,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,187 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3092385 |
| Distance: | 295 m |
759 Winona Avenue
| Sold Price: | $2,665,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3098007 |
| Distance: | 930 m |
637 Alpine Court
| Sold Price: | $2,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3076159 |
| Distance: | 943 m |
145 E Kensington Road
| Sold Price: | $2,601,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,220 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3095953 |
| Distance: | 1.0 km |
935 Beaconsfield Road
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,978 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3092362 |
| Distance: | 1.1 km |
548 E Braemar Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,131 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,310 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3006987 |
| Distance: | 1.3 km |
271 Montroyal Boulevard
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,492 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082379 |
| Distance: | 249 m |
353 Newdale Court
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,540 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116143 |
| Distance: | 254 m |
4066 Norwood Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,444 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,408 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3096661 |
| Distance: | 422 m |
531 Greenway Avenue
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3084941 |
| Distance: | 429 m |
4062 Norwood Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,460 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3080581 |
| Distance: | 439 m |
4323 Valencia Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,399 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119605 |
| Distance: | 462 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,089,000 | $330,000 | $2,419,000 | -2.1% |
| 2025 | $2,137,000 | $333,000 | $2,470,000 | +6.2% |
| 2023 | $1,951,000 | $375,000 | $2,326,000 | +5.2% |
| 2022 | $1,823,000 | $388,000 | $2,211,000 | +16.9% |
| 2021 | $1,490,000 | $401,000 | $1,891,000 | +7.3% |
| 2020 | $1,459,000 | $303,000 | $1,762,000 | - |