







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,253 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,004 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,700 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 15.24 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-962-660 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2142 St. Andrews Avenue
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,455 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3076358 |
| Distance: | 283 m |
628 E 21st Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,265 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,458 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3082172 |
| Distance: | 703 m |
739 E 26th Street
| Sold Price: | $2,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,135 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,680 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110183 |
| Distance: | 868 m |
229 W 22nd Street
| Sold Price: | $1,755,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,118 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3113958 |
| Distance: | 899 m |
3602 Regent Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3062892 |
| Distance: | 1.2 km |
1436 Grand Boulevard
| Sold Price: | $1,895,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,680 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3100442 |
| Distance: | 1.3 km |
3039 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116228 |
| Distance: | 686 m |
230 W 22nd Street
| Asking Price: | $2,068,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 8 hours |
| MLS® Number: | R3127576 |
| Distance: | 890 m |
759 Morgan Road
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,635 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108305 |
| Distance: | 957 m |
2333 Kirkstone Road
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,970 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109628 |
| Distance: | 1.1 km |
1949 Mahon Avenue
| Asking Price: | $1,759,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,637 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114939 |
| Distance: | 1.1 km |
356 W Queens Road
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123612 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,412,000 | $167,000 | $1,579,000 | -2.3% |
| 2025 | $1,454,000 | $162,000 | $1,616,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,454,000 | $182,000 | $1,636,000 | +1.2% |
| 2023 | $1,440,000 | $176,000 | $1,616,000 | +8.7% |
| 2022 | $1,311,000 | $176,000 | $1,487,000 | +16.8% |
| 2021 | $1,081,000 | $192,000 | $1,273,000 | +8.4% |
| 2020 | $988,000 | $186,000 | $1,174,000 | - |