





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,641 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,474 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,052 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 174 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 004-061-331 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2752 Newmarket Drive
| Sold Price: | $3,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,738 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3107583 |
| Distance: | 583 m |
3476 Wellington Crescent
| Sold Price: | $3,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3112440 |
| Distance: | 769 m |
3586 Emerald Drive
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,666 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,042 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3122100 |
| Distance: | 807 m |
991 Hampshire Road
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,253 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,300 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3110258 |
| Distance: | 1.0 km |
338 W 24th Street
| Sold Price: | $2,857,140 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,136 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,650 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3094229 |
| Distance: | 1.2 km |
4390 Cheviot Road
| Sold Price: | $4,173,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,087 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3116182 |
| Distance: | 1.4 km |
467 W Kings Road
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3079734 |
| Distance: | 857 m |
356 W 28th Street
| Asking Price: | $3,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,359 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,792 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094970 |
| Distance: | 950 m |
885 Beaconsfield Road
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,055 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122213 |
| Distance: | 984 m |
3582 Edgemont Boulevard
| Asking Price: | $3,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,373 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,872 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103994 |
| Distance: | 1.1 km |
3263 Norwood Avenue
| Asking Price: | $2,888,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,991 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,980 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109910 |
| Distance: | 1.1 km |
1260 Plateau Drive
| Asking Price: | $3,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,280 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,645 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117644 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,997,000 | $1,236,000 | $3,233,000 | -9.4% |
| 2024 | $2,305,000 | $1,264,000 | $3,569,000 | +6.6% |
| 2023 | $2,135,000 | $1,214,000 | $3,349,000 | -1.1% |
| 2022 | $2,225,000 | $1,160,000 | $3,385,000 | +12.0% |
| 2021 | $1,941,000 | $1,080,000 | $3,021,000 | +0.7% |
| 2020 | $1,962,000 | $1,037,000 | $2,999,000 | - |